Úvodní stránka > Školení> Radniční periodika v praxi obcí, měst a krajů

Radniční periodika v praxi obcí, měst a krajů

Akreditace MV ČRAK/PV-37/2019 - AK/VE-27/2019
Datum konání24.02.2022
Od - do09:00 - 14:00
Místo konáníHotel Elegance (Husitská 2, 78701 Šumperk) zobrazit detail učebny
Cena1950,-Kč bez DPH / 2359.5,-Kč s DPH
Forma placeníplatba po školení(účastník obdrží fakturu k zaplacení po skončení školení)
Počet volných míst20
Kapacita20
Lektor:Ing. Mgr. Oldřich Kužílek

Cílem je poskytnout odpovědným pracovníkům krajů a obcí (tajemníci, starostové a radní, členové zastupitelstev, tiskoví mluvčí, redaktoři a členové redakčních rad) orientaci v problematice vydávání tištěných časopisů (zpravodajů), publikování na webových stránkách, dalším šíření informací (například internetová či kabelová televize). Seminář předloží podrobný popis právního prostředí, v němž se radniční periodika vydávají, výsledky rozsáhlého průzkumu a srovnání radničních periodik v ČR, dále předloží účastníkům rozsáhlou sadu konkrétních doporučení a forem, jak uplatnit pravidla dobrého periodika a předvede i nejvýraznější příklady dobré a špatné praxe.

Školení je určeno pro úředníky a funkcionáře územních samosprávných celků, dále novináře pracující pro sdělovací prostředky územních samosprávných celků.

1) Základní souvislosti radničních periodik

i) Základní právní zakotvení

ii) Hlavní funkce radničních periodik

iii) Tiskový zákon, registrační povinnost, analogie se sdělovacími prostředky veřejné služby

iv) Právní povinnosti při vydávání periodika

2) Pojmy a principy

i) Objektivita

ii) Vyváženost

iii) Apolitičnost

iv) Definice klíčových pojmů („politický obsah“, „alternativní sdělení“, „informace o budoucích rozhodnutích“ a další).

3) Praktické formy řešení

i) Pojetí periodika redaktorské a editorské

ii) Zařazování alternativních názorů, jejich formy, zapojení do příspěvků (desatero konkrétních pravidel)

iii) Další formy příspěvků (ankety, rozhovory, souhrnné redakční útvary ad.)

iv) Postupy při úpravě příspěvků

v) Příklady dobré a špatné praxe, konkrétní ukázky z mnoha vydávaných periodik

4) Organizační otázky při vydávání radničního periodika

i) Role zastupitelstva, rady